Gidons Krēmers – vijolnieks, Kremerata Baltica dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs 

No visiem pasaules vadošajiem vijolniekiem iespējams tieši Gidons Krēmers var lepoties ar visneparastāko karjeru. Būdams tikai četrus gadus vecs, Rīgā dzimušais vijolnieks uzsāka mācības pie sava tēva un vectēva (abi sava laika atzīti mūziķi). Vēlāk bagātīgie sasniegumi prestižos starptautiskos konkursos pavēra Gidonam ceļu uz karjeru, kuras laikā izcilais mūziķis ieguvis visas pasaules atzinību un reputāciju, kā viens no pašiem oriģinālākajiem un izaicinošākajiem savas paaudzes māksliniekiem.

Gidona Krēmera repertuārs ir neparasti apjomīgs un iekļauj sevī gan visus klasiskos un romantiskos skaņdarbus vijolei, gan tādu 21.gs mākslinieku kā Heinces, Berga un Štokhauzena darbus. Tāpat viņa interpretācijā dzirdēti vairāku šī laika Krievijas un Austrumeiropas komponistu opusi, starp kuriem daudzi bijuši pirmatskaņojumi vai veltīti tieši Gidonam Krēmeram. Bieži viņa vārds dzirdams kopā ar tādu komponistu kā Alfrēda Šnitkes, Arvo Pērta, Gijas Kančelli, Sofijas Gubaidulinas, Valentīna Silvestrova, Luidži Nono, Ariberta Reimana, Pētera Vaska, Džona Adamsa, Viktora Kisina, Maikla Nīmana, Filipa Glāsa, Leonīda Desjatņikova un Astora Pjacollas vārdiem, tādējādi saviem klausītājiem piedāvājot interpretāciju, kas ne tikai ciena jau esošās tradīcijas, bet arī atbilst laikmetīgajām mūzikas tendencēm. Droši var teikt, ka pēdējo 30 gadu laikā neviens cits tāda mēroga starptautiski atzīts solists nav ieguldījis tik daudz pūļu laikmetīgo komponistu darbu atskaņošanā un popularižēšanā, kā to darījis tieši Gidons Krēmers.

Gidons Krēmers ir ieskaņojis vairāk nekā 120 albumus, no kuriem daudzi guvuši atzinību un atnesuši spožajam interpretam vairākus prestižus, starptautiskus apbalvojumus. Starp dažiem no pazīstamākajiem var minēt „Grand prix du Disque“, „Deutscher Schallplattenpreis“, „Ernst-von-Siemens Musikpreis“, „Bundesverdienstkreuz“, „Premio dell‘ Accademia Musicale Chigiana“, „Triumph Prize 2000” (Maskava), „Unesco Prize” (2001), Drēzdenes Saeculum-Glashütte Original-Musikfestspielpreis (2007), Rolf-Schock Balvu (Stokholma, 2008), “Mūža ieguldījuma” balva Stambulas Mūzikas festivālā (2010), “Una Vita Nella Musica — Artur Rubinstein” Balvu (Venēcija, 2011), ko daudzi uzskata par Nobela prēmiju mūzikā.

2002. gadā Krēmers kopā ar Kremerata Baltica ieguva Grammy balvu kategorijā “Labākais mazā ansambļa izpildījums” par Nonesuch izdoto CD “After Mozart”. Šis pats albums ieguva arī prestižo ECHO balvu (Vācija).

1997. gadā Gidons Krēmers nodibināja kamerorķestri Kremerata Baltica, lai atbalstītu un veicinātu Baltijas valstu talantīgo jauno mūziķu izaugsmi. Kopā ar šo orķestri Krēmers devies neskaitāmās koncerttūrēs, uzstājies pasaules prestižākajās koncertzālēs. Ar Kremerata Baltica, tapuši gandrīz 25 CD ieraksti, izdoti Teldec, Nonesuch, DGG un ECM apgādos.

Lai uzzinātu vairāk, apmeklējiet oficiālo Gidona Krēmera mājaslapu.