Par kamerorķestri Kremerata Baltica

1997. gadā leģendārais Austrijas Lokenhausas Kamermūzikas festivāls bija pirmais liecinieks mazai revolūcijai: labi pazīstamais, izcilais vijolnieks Gidons Krēmers pasauli iepazīstināja ar pavisam jaunu orķestri — kamerorķestri Kremerata Baltica —, kā sastāvā ietilpa mūziķi no Baltijas valstīm: Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Ar savu bagātīgo skanējumu, enerģētisko un prieka pilno spēlēšanu orķestris iekaroja izsmalcinātās publikas sirdis un ienesa festivālā pavisam cita veida dzīvību.

Kremerata Baltica, ilgtermiņā orientēts izglītojošs projekts, bija Krēmera 50.dzimšanas dienas dāvana sev. Tas ir veids, kā dižgars nodod savu gudrību jau- najiem mūziķiem un, ne kompromitējot mākslinieciskos, ne profesionālos standartus, iedvesmo veicināt muzikālo izaugsmi šajā reģionā. Dažu gadu laikā šī talantīgo mūziķu grupa ir attīstījusies par vienu no labākajiem starptautiskajiem kamerorķestriem pasaulē, un nodrošinājusi sev izcilu reputāciju uzstājoties pasaules nozīmīgākajās koncertzālēs. Šo 18 orķestra pastāvēšanas gadu laikā Kremerata Baltica sniegusi vairāk kā 1500 koncertu, orķestris koncertējis vairāk kā 50 dažādās valstīs, 600 pilsētās un apceļojis vai visu pasauli, uzstājoties Āzijā, Austrālijā, Ziemeļamerikā, Dienvidamerikā kā arī Eiropā. Orķestris izdevis vairāk kā 25 CD ierakstus, 2002.gadā ieguvis Grammy balvu un ECHO balvu, bet 2009.gadā — Praemium Imperiale Balvu Jaunajiem Māksliniekiem. Orķestris vairākkārtēji uzaicināts uzstāties arī Lielbritānijas BBC Proms. Katru gadu Latvijā (Siguldā un Cēsīs) norisinās Kremerata Baltica festivāls, kas 2015.gadā notiks jau 12.reizi.

Kremerata Baltica ir bijis tas gods uzstāties kopā ar tādiem pasaulē atzītiem solistiem kā soprānu Džesiju Normenu, pianistiem Martu Argerihu, Jevgēniju Kisinu, Mihailu Pletņovu, Danilu Trifonovu, vijolniekiem Tomasu Cētmairu, Patrīciju Kopačinskaju un Vadimu Repinu, un čellistiem Mišu Maiski, Mario Brunello un Yo-Yo Ma. Starp diriģentiem iekļaujami Sers Saimons Ratls, Esa-Pekka Salonens, Kristofs Ešenbahs, Kents Nagano, Heincs Holligers un Vladimirs Aškanazi, Mirga Grazinyte-Tyla. Kopā ar šiem mūziķiem ir veidojies arī Kremerata Baltica kamerorķestris un tā neatkārtojamais skanējums.