Kremerata Baltica un Gidona Krēmera veltījums Žanim un Johannai Lipkēm

Arturs Maskats. PUSNAKTS RĪGĀ

Šis skaņdarbs ir kā tango, taču vairāk tas ir veltījums kādai skaistai mīlestībai – Žanim un Johannai Lipkēm, kad viņu mīlestību vēl nebija izaicinājušas otrā pasaules kara vētras. Tas ir veltījums arī mūsu vecāku un vecvecāku paaudzēm, viņu sapņiem un cerībām.

Ja jūs gribiet pa īstam, – līdz smeldzei un arī skurbinošam priekam izjust kādu pilsētu, jums ir pa to jāpastaigā naktī, jāieklausās šīs pilsētas balsīs, čukstos, klusumā. Un tad var notikt tāpat kā Vudija Alena slavenajā filmā par Parīzi – noteiktā vietā, noteiktā laikā (vislabāk pusnaktī) apstājas kāda automašīna, jūs aicina ceļā, iekāpiet un neatskatīdamies ļaujieties izjūtām! Mana vismīļākā pilsēta pasaulē ir Rīga. Un pusnakts laiks tajā vienmēr ir īpašs.
/Arturs Maskats/

Skaņdarbu “Pusnakts Rīgā” Arturam Maskatam pasūtināja KREMERATA BALTICA pēc Gidona Krēmera tikšanās Lipkes memoriālā ar tā autoriem Zaigu un Māri Gaiļiem. Gidons Krēmers izteica gatavību sniegt īpašu koncertu sadarbībā ar memoriālu un tā tapa skaņdarbs Gidonam Krēmeram un Giedrei Dirvanauskaitei: vijolei un čellam – Žanim un Johannai.

Kas izglābis vienu dvēseli, izglābis visu pasauli. Žaņa Lipkes memoriāls ir piemiņa visiem 580 glābējiem Latvijā – arī Elvīrai Ronei, kas palīdzēja izdzīvot Gidona Krēmera tēvam Markam Krēmeram un arī tiem kuru vārdi vēl nav atklāti.

Tango Latvijā ir kā ziemeļnieka ilgas pēc saules. Tango skolotāji mēdz teikt, ka te deju partneri neskatās viens uz otru, bet gan tālumā. Jūrnieks eksotiskā krastā, dejodams ar vietējo daiļavu, gara acīm redz savu vecmāmiņu – aizjūras zemēs gaidošo, mūžīgo. Lielo māti. Dzīvību.

Skaņdarba pirmatskaņojumu būs iespējams dzirdēt 3.jūlijā, Rīgā.

ZLM 81